Nasıl Tasarımcı Olunur?

Tasarım, insan hayatının neredeyse her alanında yer alan, olmazsa olmaz bir unsur. Eğer siz de tasarım hakkında düşünüyor, her objenin nasıl tasarlandığını ve nasıl farklı işlevlerde kullanılacağını merak ediyor ve bir tasarımcı olma düşüncesi ile heyecanlanıyorsanız, bu düşünceyi gerçeğe dönüştürmeye ne dersiniz? Bir tasarımcı olmak için gereken şeyleri sizle için hazırladık.

Tasarım hakkında bilgi edinin

Çevrenizdeki tasarım objelerine eleştirel bir gözle bakın. Tasarım hakkında sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeylere odaklanın ve bazı objeleri nasıl diğerlerinde daha kullanışlı yapacağınızı, nasıl daha estetik bir görünüm ve işlev kazandıracağınızı düşünmeye başlayın.

Neredeyse çevrenizdeki yapılmış her şeyin arkasında bir çeşit tasarım vardır. Bu bir grafik, bir web sitesi ya da moda aksesuarı olabilir. Bunları keşfetmeye ve bulmaya odaklanın.
Tasarım işlevlerinin nasıl iyi olduğu kadar nasıl güzel göründüklerini de fark edin.
Her bir tasarım hakkında detaycı ve spesifik olmak üzerine pratik yapın ve onların farklı bakış açıları ile keşfetmeye çalışın.
Örneğin; eğer bir grafik tasarıma bakıyorsanız, renklerini, çizgilerini, kesimlerini ve yapısını, yani o tasarımı daha az ya da daha çok memnuniyet verici kılan özelliklerini fark etmeye odaklanın ve tüm bunların nasıl olduğunu, neden olduğunu ve nasıl olması gerektiğini çözmeye çalışın.

Tasarımı bir ihtiyacı gidermenin ve ya bir problemi çözmenin yolu olarak düşünün

Bir şeyleri güzel görünüşlü ve diğer sanat çeşitlerinden farklı yapmak büyük bir önem taşır. Kendi alanlarında en iyi tasarım olması gerekir ve her tasarımın alanına göre farklı işlevleri vardır. Mesela bir grafik dizayn çeşidi olan logo, bir markanın ve ya şirketin tanınmasına yardım eder.

Görsel olarak pratikler yapın

Tasarımcıların çizim yeteneği olması gerekir. Bu, onların kendilerini diğerlerine anlatma ve tasarlama yöntemidir. Bu yüzden tasarımcı olmak isteyenlerin, tasarım yapmak istediği alana göre görsel yeteneklerini geliştirmeleri ve pratik yapmaları gerekir.

Objelerin nelerden yapıldığını keşfedin

Bir tasarımcı olduğunuzda, tasarımların sadece göze memnun edici gelip gelmediğini değil, onları nelerden, hangi maddelerden yapıldığı üzerine de düşünmeniz gerekir. Bu yüzden objelerin malzemeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Araştırma yöntemleri edinin

Tasarım hakkında araştırma yapmaya ve yetkin kaynaklar edinmeye çalışın. Kendinize dergi, kitap, ansiklopedi gibi sadece tasarım odaklı bir kütüphane oluşturmaya başlayın.

Çalışmak istediğiniz alandaki tasarımcılar hakkında bilgi edinin

Hayran olduğunu tasarımcıların, tasarım felsefelerini araştırın, eğitim geçmişlerini öğrenin, size ilham verecek çalışma alışkanlıkları hakkında bilgi edinin.

Bir tasarım okuluna gitmeyi düşünün

Kendinizi bilgi edinerek, görsel pratik yaparak geliştirmeye çalışabilirsiniz fakat bu yeterli değildir. Bir eğitim almak, iyi bir eğitim almak ve profesyonel bir belge sahibi olmak her alanda olduğu gibi tasarım alanında da bir gerekliliktir.

Kaynak : http://nasilkolay.com/nasil-tasarimci-olunur