Web Tasarımcı İle Web Programcının Farkı Nedir?

İşini web ortamına taşımak isteyen pek çok kişinin karşısına çıkan, hangisini tercih etmesi konusunda kararsız kaldığı ve cevabını aradığı bir sorudur bu. Web Tasarımcı ile Web Programcının farkı nedir? Ben hangisini tercih etmeliyim.  Sizler için bu soruyu cevaplamaya çalıştık.

Web Tasarımcı Kimdir ve Ne İş Yapar?

Web tasarımcılar genellikle web sitesinin ön yüzü ile ilgilenirler. Yani bir web sitesini açtığınızda karşınıza gelen sayfadaki renklerin birbirleri ile uyumu, hangi fontların kullanıldığı, sayfadaki menülerin, ve objelerin nerelere hangi şekilde yerleştirildiği konusu Web Tasarımcıların ilgilendikleri ana konu başlıklarıdır.  Yani Web Tasarımcı, sitenin görselliği ile ilgilenir. Bu yüzden Photoshop, CorelDraw, İllustrator  gibi görsel tasarıma yönelik programlar kullanmaktadırlar. Aynı zamanda sitenin görselliği üzerinde gerekli ayarlamaları yapabilmek için Css, Html ve Javascript gibi bazı tasarım ve script dilleri ile de ilgilenirler. Yani Web Tasarımcının işi Görsellik ve Estetik üzerine kurulmıştur diyebiliriz.

Web Programcı Kimdir ve Ne İş Yapar?

Web programcılar, Web tasarımcılardan  farklı olarak sitenin arka planında çalışan kodlarla ilgilenirler.  Sitenin arka tarafında ne çalışıyor derseniz, müşterilerinizden aldığınız siparişlerin kaydedilmesi, size bilgi olarak gönderilmesi, ödemenin yapılması, siteye yeni ürünlerin yüklenmesi ve bu ürünlere ait bilgilerin veritabanına kaydedilmesi silinmesi, fiyat ve stok güncellemelerini yapan sayfalar v.s v.s   Yani bir sitenin dinamiği ile alakalı bütün işler Web Programcısının ilgi alanına girer.  C#, Php, Java gibi yazılım dilleri ile birlikte  Sql, MySql gibi veritabanlarını kullanırlar.  Bu sebeple Web Programcıların matematiksel zekaları gelişmiştir. Onlar bir objenin nasıl göründüğü ile değil,  ne şekilde kaydedildiği ve kullanıldığı ile daha çok ilgilenirler.

Web Tasarımcı mı, Web Programıcı mı Tercih Etmeliyim?

Aslında en güzel projeler Web Tasarımcı ile Web Programcının bir arada çalıştığı ve projeyi birlikte yürüterek  sonuçlandırdığı projelerdir. Bu çalışma şeklinde  Web Tasarımcı sayfanın ön yüzünü tasarlarken, Web programcı da arka planda çalışacak olan yazılım mekaniğini tasarlar. Böylece hem görsel olarak hem de yazılımsal olarak ortaya şahane bir sonuç çıkar.  

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Peki ya işin içine bütçe girdiğinde ve bu iki değerden birini tercih etmeniz gerektiğinde neye göre karar vereceksiniz? Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle ihtiyacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. 

  • Eğer ihtiyacınız olan web sitesi sadece sizin kim olduğunuzu ve nelerle uğraştığınızı, hangi tür ürünleri sattığınızı sanal ortamda insanlara tanıtacak olan ve arada bir web sitesi üzerinden mail almanızı sağlayacak olan basit bir yapı ise o zaman bir Web Tasarımcının hazırlamış olduğu, görsel tarafı güçlü olan yazılımsal olarak basit bir site işinizi fazlasıyla görecektir.  Sayfanıza giren kişiler sahne arkasında hangi kodların çalıştığını bilmezler. Onlar sadece sitenize girdiklerinde  gördükleri şey ile ilgilenirler. 
  • Öte yandan eğer ihtiyacınız ve web ortamında çalışacak olan uygulama anket yazılımı gibi bir uygulama ise yani asıl işi görsellik değil , kullanıcıdan bilgi almaya yönelik bir uygulama ise veya ürünlerinizi yükleyip sipariş alabileceğiniz bir e-ticaret sitesi ise veya mevcut siteniz üzerinde belirli başlı işleri yapmaya yaracak olan yeni bir yazılım ise o zaman kesinlikle bir Web Programcı ile çalışmalısınız.  Çünkü her ne kadar bir Web Tasarımcı bazı hazır kod kütüphanelerini kullanıp siteye ekleyebiliyor olsa da ,  bir Web Programcı gibi kod yazamaz.  

Fiyat??  Bize Maaliyeti Ne Olur?

Web Tasarımcı ile Web Programcıların maliyetleri, bilgi birikimi ve tecrübelerine bağlı olarak birbirinden farklılık gösterirler. Ama kod yazma ve sisteme yönelik çözüm üretme   becerileri sebebiyle Web Programcıların çalışma maliyetlerinin web tasarımcılardan biraz daha fazla olduklarını söyleyebiliriz. 

Eğer kullanmak istediğiniz yapı hem görsel hem de sistemsel olarak bazı ihtiyaçlara cevap vermesi gerekiyorsa bu taktirde bireysel olarak bu kişileri kiralamak yerine bu işi yapan yazılım şirketlerinin kapısını çalmanız daha doğru olacaktır. Çünkü yazılım firmaları bu işin ticaretini yaptıkları için ürünlerinin kalitesine dikkat ederler ve -yazımızın başında da belirttiğimiz gibi - web tasarımcıları ile hem de web programcıların bir arada çalıştığı çalışma ortamını oluşturular. Bu firmalar sizden önce başka müşteriler için hazırlamış oldukları web siteleri , e-ticaret uygulamaları ve diğer görseller ellerinde halihazırda mevcuttur. Siz kendilerine müracaat ettiğinizde ve ihtiyaçlarınızı bildirdiğinizde, yazılım firmaları bu ihtiyaçlara yönelik  sıfırdan yeni bir site tasarlamak yerine ellerindeki yazılımı kullanıp, ön yüzde bazı değişiklikler yaparak bir kaç gün içinde web sitesini size özel bir hale getireceklerdir.  Bu da maaliyetlerin düşmesi anlamına gelir. 

Genellikle yazılım firmaları bu işi 1000 TL ve 2000 TL gibi bir değere yaparlar. (Bu fiyat işin kalitesine göre artıp azalabilir.)

En ucuzun da en ucuzunu arıyorsanız da size şunun bilgisini de verelim. İnternet ortamında Web Template(Hazır şablon) adı verilen bazı web tasarımlar bulunmaktadır. Bu tasarımlardan bazıları kendini tasarlayan kişi tarafından bedavaya dağıtılırken bazıları da 10-20 dolar gibi bir fiyata satılmaktadır. Eğer Html kodlarına biraz aşinaysanız  bu sayfaları notepad programı ile açıp içerisindeki yazıları kendinize göre değiştirebilirsiniz. Sitenin resim klasöründeki  resimlerle ile aynı isimde olacak şekilde kendi resim dosyaları ile değiştirirseniz sitenizdeki resimler de otomatik olarak değişecektir . Böylece hazır bir şablonu değiştirmiş ve minimum maliyetle web ortamına girmiş olursunuz.