TasarımFuarı.comEl Yapımı Oyuncaklar Daha Sağlıklı


El Yapımı Oyuncaklar Daha Sağlıklı

Fabrikasyon ürünlerin çoğaldığı günümüzde el işçiliğine önem giderek azalmaktayken el kabiliyeti gerektiren meslek gruplarından olan el yapımı oyuncak sektörüne yönelen Önal, el yapımı oyuncak yapımına hobi olarak başladığını ve el yapımı oyuncakların daha sağlıklı olduğunu kaydetti.Fabrikasyon ve ithal ürünlerin kol gezdiği piyasada, özellikle kadınlar ek iş olarak el yapımı oyuncak sektörüne yöneldi. Evde ya da küçük bir atölyede ek iş olarak yapabileceğiniz el yapımı oyuncaklarla güzel bir ek gelir elde edilebilir. El yeteneği ve kabiliyeti isteyen meslek gruplarından olan el yapımı oyuncak konusunda özgün tasarımlar ortaya çıkaran Filiz Önal, yaptığı oyuncaklarla dikkatlerden kaçmıyor.
Günümüzde fabrikasyon ürünlerin piyasada kol gezmesi el yapımı ürünlerin piyasa koşullarında rekabet etmesini güçleştiriyor. El yapımı oyuncaklar hakkında bilgi aldığımız Önal, sektöre direnenlerden.

Tavşan, maymun, pepe, fil, bahçıvan vs. binbir çeşit tarz ve farklılıkta el yapımı oyuncakların dikkat çektiği stantta görevli olan Filiz Önal ile el yapımı oyuncaklar ve sektör hakkında konuştuk.
Çankaya Belediyesi Halk Eğitim Merkezi’nden eğitim alan Filiz Önal, hobi olarak oyuncak yapmaya yönelenlerden. Ev hanımı olan Önal, ailesinin ekonomisine katkı sağlamak ve boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla el yapımı oyuncak yapımına yönelen kadınlardan. Farklı olabilmek için özgün işler ortaya çıkarmak gerektiğini kaydeden Önal, üretmenin keyifli bir süreç olduğunu söyledi. El yapımı oyuncaklar hakkında bilgi aldığımız Önal, el yapımı oyuncakları ebeveynlerin çocuklarına gönül rahatlığıyla kullandırabileceklerinin altını çizdi.

“Aile ekonomisine katkı sağlıyorum”

Filiz Önal, günümüzde piyasa koşullarında fabrikasyon ürünlerin çoğaldığını belirterek, yurtdışından alınan oyuncakların çocukların sağlığını kötü etkilemekte olduğunu kaydetti. El yapımı oyuncak yapımına nasıl yöneldiğini aktaran Önal, Çankaya Belediyesi Halk Eğitim Merkezi’nde haftanın 2 günü eğimin aldığını dile getirdi. Ev hanımı olduğunu belirten Önal, yaptığı ürünlerle aile ekonomisine katkı sağladığına dikkat çekti.

“El becerisi ve kabiliyet lazım”

Oyuncaklar ve oyuncak yapımı hakkında bilgi aldığımız Önal, tığ ile el işi yapımına başladığından söz ederek, dışarıdan bakıldığında el yapımı oyuncakların kolay yapıldığının düşünüldüğünü ve el becerisinin önemli olduğunu belirtti. El yapımı oyuncakların çok emek isteyen bir iş olduğunu dile getiren Önal, sözlerine şöyle devam etti; “Örneğin, küçük bir ürünün yapım süresi 1 haftadır. Özellikle ilk zamanlar parça parça yapıyordum, el kabiliyetim gelişince bütün olarak yapmaya başladım. Ama ürünlerin motifleri, parçalarıyla tek tek uğraşıyorsunuz. O yüzden el işçiliği ve emeği fazla.”
El yapımı oyuncak üretmede başlangıç sürecinde zorlandığını belirten Önal, yaptığı işten zevk aldığından dolayı işi ilerlettiğini ifade etti. Önal,kısa süre içinde işi pratiğe döktüğünü ifade etti.

“Sağlıklı ürünler”

El yapımı oyuncaklarda renk uyumunun da önemli olduğuna dikkat çeken Önal, “El yapımı oyuncakları yaparken kullandığım bütün malzemeler organiktir. Fabrikasyon ürün olmadığından ve kanserojen malzeme bulunmadığından dolayı sağlıklıdır.

En güzeli de çocukların, gönül rahatlığıyla kullanacağı oyuncaklardır. Oyuncakların kullanışlı olmasının dışında yıkanabilir olma özelliği ebeveynlerin gönül rahatlığıyla çocuklarına kullandırabilmelerini sağlar. Üstelik oyuncakların içerisinde kullandığımız boncuk elyafın yıkandığı zaman toplanma özelliği yok. Oyuncaklarda tüylenme problemi olmaz. Oyuncakların içerisinde herhangi bir materyal barınmıyor. ” ifadelerini kullandı.

Fabrikasyon oyuncakların çocukların, hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerine hiçbir katkısı olmadığına dikkat çeken Önal, el yapımı oyuncakların sağlık açısından hiçbir tehdidinin olmadığını söyledi. Fil, tavşan, maymun, pepe, bahçıvan, zürafa, bugs buny vs. birçok el yapımı oyuncağın yer aldığı stantta, farklı renkleri ve modelleriyle oyuncaklar insanların dikkatinden kaçmadı. Ürünlerin satışından tüketicinin talebini belirlediklerini ifade eden Önal, kız bebeklerinin özellikle en çok tercih edilen oyuncaklar olduğunu belirtti.

Çankaya Belediyesi Halk Eğitim Merkezleri’nin ücretsiz olduğuna vurgu yapan Önal, Çankaya Belediyesi’nin kadınlara yönelik birçok avantaj yarattığını söyledi. Önal, ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınların boş zamanlarında değerlendirebileceği bir kurs olduğuna dikkat çekti. El yapımı oyuncak yapımının süresinin bir ay olduğunu dile getiren Önal, kısa bir süre içinde oyuncakları yapmaya başladığını belirtti.
Paylaş Aşağıdaki Paylaşarak bu haberin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz
  http://www.tasarimfuari.com/Haber/el-yapimi-oyuncaklar-daha-saglikli-5