Hikayemiz Nasıl Başladı?

Hikayemizin nasıl başladığını anlatmadan önce hepinizin bildiği ve bu sitede olma nedenlerinizden biri olan Tasarım Kelimesinin ne anlama geldiğini hatırlayalım.

Tasarım kelime manası olarak bir şeyi tasvir etme, şekil veya biçim verme anlamı taşımaktadır. Tasarım yapan kişiye ise tasarımcı denmektedir.


Etrafımıza şöyle bir baktığımızda evlerin, otomobillerin, pastanedeki pastaların, mobilya dükkanındaki mobilyaların bir şekli olduğunu görürüz. Biraz daha derinlemesine incelersek sağımızdan solumuzdan geçen her bir insanın, envai çeşit meyvenin, denizdeki yüzbinlerce balık türünün bile birbirinden farklı bir şeklinin ve renginin olduğunu görürüz. Bu sebeple “En İyi ve En Büyük tasarımıcı Kimdir?” diye soracak olursanız, galaksiyi, gezegenleri,dünyayı yaratan, canlı veya cansız birbirinden farklı milyarlarca türü şekillendirip içerisine koyan, El-Musavvir (Tasvir eden, her şeye bir biçim ve özellik veren) İsm-i Celalinin de sahibi olan Hazret-i Allah’tır diyebiliriz.

O, yaratan, var eden, şekil veren Allah'tır. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.
(Haşr Suresi-24)

Etrafımızdaki her insanın aynı yüz şekline sahip ve aynı karakterde olduğunu düşünsenize. Herkesin aynı giyindiğini, tek bir renk tipinin olduğu, bütün meyvelerin, kuşların, balıkların yani kısaca etrafımızdaki her şeyin aynı şekil ve biçimde olduğunu düşünün… Hayat ne kadar anlamsız ve sıkıcı olurdu değil mi? İşte bu tür farklılıklar ve çeşitliliklerin bolluğu insan hayatına renk katan en önemli unsurlardan biri olmuştur. Ne var ki bu kadar çok çeşitlilik arasında insanoğlu halen farklı bir şeyler aramayı, etrafındaki insanların sahip olduğundan daha farklı ve benzersiz bir şeylere sahip olma arzusunu sürdürmektedir. Çünkü kişinin kendini benzersiz ve özel hissetmesi insana mutluluk verir. Örneğin Sevdiğiniz kişi size öyle güzel bir evlenme teklifi yapıyor ki haberlere bile konu oluyor ve hiç unutulmuyor ,bir spor araba düşünün, dünyada 3 tane var ve bir tanesi sizin, hiç kimsede olmayan son derece şık bir kıyafete sahip olduğunuzu düşünün, bahçeli bir evinizin olduğunu ve mobilyalarınızın el yapımı olduğunu peyzaj tasarımınızın kimsede olmadığını düşünün. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi.
Farklı olana, benzersiz olana veya az bulunana sahip olmak insanın kendisini özel hissetmesini ve mutlu olmasını sağlar.

İşte bizim hikayemiz de tam da bu noktada bu fikir ile başladı.

Türkiye’nin her bir köşesinden farklı alanlarda farklı yeteneklere sahip tasarımcıların tasarımlarını sitemizde sergilemeyi, ayrıca kendisi için farklı bir şeyler arayanları da bu tasarımlarla ve tasarımcılarla buluşturmak amacıyla TasarımFuarı.com sitesini kurduk.(Bkz: Kurucu) Ayrıca Tasarımcı Ara adındaki site içi arama motorumuz ile “benim için bu işi kim yapabilir?” sorusu TasarımFuarı.com’da cevap bulacak ve kullanıcılar tasarımcılar ile irtibata geçebilecek. TasarımFuarı.com, keşfedilmiş olan yeteneklerin daha geniş kitlelere ulaşmasını, henüz keşfedilmemiş yeteneklerin de benzersiz tasarımlar bulup kendini özel hissetmek isteyen kişilerle buluşturmayı hedefleyen ücretsiz bir fuar alanıdır.
Ücretsiz Üye Olmak İçin Hemen Tıklayın.
Sitemiz takı tasarımından pasta tasarımlarına, mobilya tasarımlarından oyuncak tasarımına kadar aklınıza gelebilecek her türlü tasarıma açıktır. TasarımFuarı.com olarak sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.